Projektjeink / Mezőhegyes
2016-ban a kari TDK konferencián Kultúrtáj - ember a tájban - élőépítészeti szekcióban négy terv is született a mezőhegyesi bolondtornyok által inspirálva:
pályázat címe: SZÖVET
szerzők: Maklári Lili, Lukács Anna, Tóth Annamária
konzulensek: Vasáros Zsolt DLA, Bartók István DLA
A terv a szekció 1. díját kapta!
pályázat címe: ELJÖVENDŐ RÉGMÚLT
szerzők: Erhard Panna Sára, Pénzes Ábel, Kiss Dávid
konzulensek: Terbe Rita, Vasáros Zsolt DLA, Bartók István DLA
A terv a szekció 2. díját, valamint az Egyetemi Hallgatói Képviselet-HK Prezentációs különdíját kapta meg!
pályázat címe: DOLGOSTORNYOK
szerző: Galántai Gergely
konzulensek: Helfrich Szabolcs DLA
A terv a szekció 3. díját kapta!
pályázat címe: REJTETT IRÁNYOK
szerzők: Bakó Bettina, Novák SÁndor
konzulensek: Gaul Cicelle DLA, Weiszkopf András
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MEZŐHEGYES
Ménesbirtok mint világörökség
/megismerés//felmérés///tervezés////beavatkozás?
nagyléptékű kultúrtáji értékmentés -
értékleltár a világörökségi cím elnyerésének alátámasztásáhozMezőhegyes várományos az UNESCO világörökségi listáján. A várost híres lófajtáin túl egyedüli különleges szerkezete és épületegyüttesei teszik figyelemre méltóvá, amelyek közül 53(!) épület műmléki védelem alatt áll, ez páratlan együttest jelent a széttagoltság és a nagy kiterjedés ellenére is. A terület kimagaslóan jó természeti adottsága, zsíros földje miatt mindig is lakott volt, a település fellendülése mégis 1785-ben kezdődött, amikor II. József itt alapította meg a Császári és Királyi Ménesintézetet, amely 6 hónap alatt épült fel. Fejlődése feltartóztathatatlan volt. 1876-tól a világ vezető mezőgazdasági nagyüzemei közé tartozott saját kisvasúthálózattal, iskolákkal, óvodával, kórházakkal, szeszfőzdékkel, malmokkal, péküzemmel, vágóhíddal, cukorgyárral, stb. A ménesbirtok eredetileg 8 később 9 kerületből állt, amelyeken belül majorokba szerveződve folyt a gazdálkodás. Az egyedi épületállományt és településszerkezetet, a nagykiterjedésű páratlan kultúrtáji együttest a gazdaság átalakulásából kifolyólag mára a megsemmisülés veszélye fenyegeti.
A tábor 2015-ös időtartama alatt 3 oktató és 5 építészhallgató közösen járta végig, vette leltárba és dokumentálta a még meglévő épületállományt. Feltérképezte a még felismerhető településszerkezeti elemeket, kutatásokat végzett a ménesbirtok tervtárában, mindezzel a jelenlegi állapotot rögzítve előkészítette és elősegítette egy jövőbeli értékmentési stratégia megfogalmazását. Célunk a különös kultúrtáj értékeinek feltárása, rögzítése, meglévő és gyarapodó adatbázisunk feldolgozása és közreadása.
Az őszi félév során a felmérési anyagot dokumentáljuk, katalógusba szerkesztjük, ezzel is támogatjuk a hallgatók ismerkedését a szakma kihívásaival, gyakorlatával, valamint elősegítjük a téma köztudatba kerülését, a ménesbirtok egyedülálló együttesének túlélési esélyeit az utókor számára.
2015 Július 24-26. 1. Felmérőtábor
Résztvevő hallgatók:
Bokor Erzsébet
Dombrovszky Zsófia
Herczku Róbert
Nóvé Valéria
Vági Péter
oktatók:
Bartók István
Gaul Cicelle
Szabolcs Helfrich
Az előkészítési munkák során arra a következtetésre jutottunk, hogy első
lépésként egy aktuális épületleltárat kell készítenünk a további feladatok
meghatározásához. Ennél is leginkább a majorok területére koncentráltunk, mivel a városközpont épületállománya ezekhez képest jól dokumentált.
A három napos intenzív tábor alatt:
- bejártunk és dokumentáltunk (adatlap ás fotó) 5 majort (6, 46, 47, 57 Gluzek Gyula elevátor magtárral, 81),
- kutattunk és tervleltárat készítettünk a Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. és a Ménesbirtok Zrt. tervtárában, ahol több eredeti terv tablójára bukkantunk,
- Megismertük Mezőhegyes központját, a kocsimúzeumot, a központi lovardát, az északi kaszárnyából lett Nóniusz szállódát, a központi nagy magtárat, a még romjaiban is lenyűgöző 18. majort, valamint a 1983-ban Jeney Lajos és Tihanyi Judit tervei alapján épült Általános Művelődési Központot.
Az őszi félév során, az Ipari épületek kutatása és felmérése című tantárgy keretein belül tervezzük az összegyűjtött anyag feldolgozását, kiértékelését,
jövőbeni célok, kutatási feladatok megfogalmazását.
Köszönjük a támogató segítséget és a vendéglátást Mezőhegyes polgármesterének Mitykó Zsoltnak és kollégáinak, első sorban Perlaki Editnek, valamint
Pap István Tibornak, a Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. ügyvezetőjének és Tátrai Györgynek a Ménesbirtok Zrt.- Létesítménygazdálkodási Kft. igazgatójának,
hogy lehetővé tették számunkra a kutatást, továbbá Hollós Laci bácsinak és Csanádi Pista bácsinak a személyes élmények és ismeretek megosztását!
Bízunk a folytatásban!
Felelős: Dobai János DLA, Bartók István DLA
A város vezetésével bontakozó hosszútávú együttműködés keretében indítjuk mezőhegyesi projektünket.
A munka három részből áll:
1. Nyári felmérőtábor: melyben Mezőhegyes város mezőgazdasági műemlék épületeinek felmérését és dokumentálását végezzük el.
2. Tudományos munka: A felmérés során előállított dokumentumok mellé TDK-s, doktori munkák állítása, a különleges értékkel bíró városszerkezet, nagygazdaság, épületállomány megismertetéséhez.
3. Hallgatói munkák készítése folyamatosan: féléves tervek, komplex és diplomamunkák a korábban dokumentált épületállomány hasznosításának lehetőségeiről.
A cél tehát a különleges, de a pusztulás veszélyének kitett épületegyüttes, kultúr- és gazdaságtörténeti érték szakmai munkával történő "társadalmasítása".
Bővebben:
Mezőhegyes város honlapja
Mezőhegyes Wiki
Mezőhegyes Ménesbirtok